Šunų terapija – tai terminas, kurį reikia atskirti į dvi sąvokas: „dogoterapija“ ir „kaniterapija“.
– „Dogoterapija“ – tai vaikų, senelių susitikimai su šunimis, skatinantys teigiamus jausmus, kurie labai svarbūs emocinei vaiko, senelio būklei gerinti, nes bendravimas su šunimi padeda užmiršti problemas, nejausti vienatvės ir pan.
– „Kaniterapija“ – tai jau profesionalus, moksliškai pagrįstas darbas su ligotais vaikais, suaugusiais. Tokiuose susitikimuose dalyvauja specialiai apmokyti šunys (praėję specialius testus ir pripažinti profesionalių dresuotojų, kaniterapijos atstovų) bei medikas. Svarbu žinoti, kad šunys ne gydo, jie padeda pasveikti.
Kaniterapija – tai viena iš daugelio gyvūnų terapijos šakų, moksliškai pagrįsta ir daugiametę praktiką užsienyje (JAV ir Europoje) įgijusi terapija. Kaniterapija siūloma kaip kompleksinio gydymo dalis, reabilitacijos būdas. Glostant šunį sumažėja žmogaus pulso dažnis, atsipalaiduoja raumenys, kvėpavimas tampa tolygus. Kaniterapija yra lengvesnis būdas įveikti sunkius, kartais labai nuobodžius reabilitacijoje taikomus pratimus, sukelia teigiamas emocijas, paskatinimus. Ši terapija pasaulyje taikoma neurologinių, emocinių, psichikos sveikatos sutrikimų turintiems asmenims, sergantiems vaikų cerebriniu paralyžiumi, autizmu, Dauno sindromu, regos ir klausos sutrikimus turintiems, tinka depresinėms būklėms palengvinti, bei elgesio sutrikimams koreguoti. Šį gydymo metodą turėtų skirti ir jo efektyvumą vertinti gydančių medikų komanda.
Terapiniai užsiėmimai vyksta emociniu, kontakto pagrindu. Šuo yra gyvūnas, kuris vien akių kontaktu, judesiu, prieraišumu gali sukelti geras emocijas. Kaniterapijoje taikomi metodai padeda plėtoti vaikų intelekto sritis – gerinti gebėjimą susitelkti, tobulinti įvairius įgūdžius ir pažinimo funkcijas, skatinti uoslės, regos, klausos bei lietimo pojūčius. Kontakto su šunimi užmezgimo ir gilinimo dėka, neįgalusis pradeda labiau pasitikėti jį supančia aplinka, lengviau užmezga socialinius ryšius, drąsiau komunikuoja ir įgyja naujų draugų. Terapijos metu siekiama mažinti vaikų agresiją ir autoagresiją, formuojamos teigiamos jų emocijos, tobulinama empatija ir savęs vertinimas. Visa tai atspindi pagrindinį šunų terapijos tikslą – visapusišką paciento raidą. Ši terapija nepakeičia įprastinio gydymo, bet prie jo prisideda ir papildo, gali žmogui padėti sveikti sumažinant ar įveikiant patiriamą emocinę įtampa, turint omeny, kad būtent kontaktas su šunimi sumažina įtampą, blogą nuotaiką, suteikia savotišką psichologinę paramą.